NCV8664CST33T3G
onsemi
Product No:
NCV8664CST33T3G
Package:
SOT-223 (TO-261)
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT223
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 67dB (100Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 150mA
Base Product Number NCV8664
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage Dropout (Max) -
Current - Supply (Max) 30 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223 (TO-261)
Current - Quiescent (Iq) 29 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V