NCV8675DT33RKG
onsemi
Product No:
NCV8675DT33RKG
Package:
DPAK-5
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 350MA DPAK-5
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 70dB (100Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Product Status Obsolete
Control Features Reset
Current - Output 350mA
Base Product Number NCV8675
Protection Features Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage Dropout (Max) -
Current - Supply (Max) 60 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DPAK-5
Current - Quiescent (Iq) 45 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V