
onsemi
Product No:
NCV8703MX30TCG
Manufacturer:
Package:
6-XDFN (1.5x1.5)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 3V 300MA 6XDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5105
1.5105
10
1.3585
13.585
25
1.28136
32.034
100
1.025145
102.5145
250
0.89699
224.2475
500
0.871359
435.6795
1000
0.691961
691.961
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | - |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-XFDFN |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 300mA |
| Base Product Number | NCV8703 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-XDFN (1.5x1.5) |
| Current - Quiescent (Iq) | 20 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V |