NCV8703MX33TCG
onsemi
Product No:
NCV8703MX33TCG
Manufacturer:
onsemi
Package:
6-XDFN (1.5x1.5)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 6XDFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5818
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
PSRR -
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-XFDFN
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Base Product Number NCV8703
Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-XDFN (1.5x1.5)
Current - Quiescent (Iq) 20 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V