NCV8703SN28T1G
onsemi
Product No:
NCV8703SN28T1G
Package:
5-TSOP
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 5TSOP
User Guide
Mfr onsemi
PSRR -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Base Product Number NCV8703
Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 5-TSOP
Current - Quiescent (Iq) 20 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V