NCV8715MX25TBG
onsemi
Product No:
NCV8715MX25TBG
Package:
6-XDFN (1.5x1.5)
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 50MA 6XDFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2758
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 60dB (100kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-XFDFN
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 50mA
Base Product Number NCV8715
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max) 24V
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 50mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-XDFN (1.5x1.5)
Current - Quiescent (Iq) 5.8 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V