NCV8715SQ15T2G
onsemi
Product No:
NCV8715SQ15T2G
Package:
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 50MA SC88A
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 56dB (100kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 50mA
Base Product Number NCV8715
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max) 24V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Current - Quiescent (Iq) 5.8 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V