
onsemi
Product No:
NCV8720BMT115TBG
Manufacturer:
Package:
6-WDFN (2x2)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.15V 350MA 6WDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6365
0.6365
10
0.56335
5.6335
25
0.52896
13.224
100
0.4009
40.09
250
0.341202
85.3005
500
0.32414
162.07
1000
0.24737
247.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 52dB ~ 25dB (10Hz ~ 1MHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 350mA |
| Base Product Number | NCV8720 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.2V @ 350mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-WDFN (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.15V |