NCV8768CD50ABR2G
onsemi
Product No:
NCV8768CD50ABR2G
Package:
14-SOIC
Description:
IC REG LINEAR LDO 5.0V DPAK-5
User Guide
Mfr onsemi
PSRR 60dB (100Hz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Control Features Enable, Reset, Watchdog
Current - Output 150mA
Base Product Number NCV8768
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 150mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 14-SOIC
Current - Quiescent (Iq) 35 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V