
onsemi
Product No:
NCV8774DT33RKG
Manufacturer:
Package:
DPAK
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 350MA DPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.812
2.812
10
2.52795
25.2795
25
2.3845
59.6125
100
2.03167
203.167
250
1.907676
476.919
500
1.669207
834.6035
1000
1.383058
1383.058
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| PSRR | 54dB (100Hz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Control Features | - |
| Current - Output | 350mA |
| Base Product Number | NCV8774 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.875V @ 350mA |
| Current - Supply (Max) | 23 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | DPAK |
| Current - Quiescent (Iq) | 22 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |