NCV8800HDW26R2
onsemi
Product No:
NCV8800HDW26R2
Manufacturer:
onsemi
Package:
16-SOIC
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG BUCK 2.6V 1A 16SOIC
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Obsolete
Current - Output 1A
Number of Outputs 1
Base Product Number NCV8800
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 200kHz
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 16-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.6V