NCV8800HDW33R2
onsemi
Product No:
NCV8800HDW33R2
Description:
IC REG BUCK 3.3V 1A 16SOIC
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Obsolete
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 200kHz
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 16-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V