NCV890430MW33TXG
onsemi
Product No:
NCV890430MW33TXG
Package:
8-DFN (3x3)
Description:
IC REG BUCK PWM 600MA 3.3V 8DFN
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Product Status Obsolete
Current - Output 600mA
Number of Outputs 1
Base Product Number NCV890430
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 2MHz
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 37V
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-DFN (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V