NDD60N360U1-1G
onsemi
Product No:
NDD60N360U1-1G
Manufacturer:
onsemi
Package:
I-PAK
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 600V 11A IPAK
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number NDD60
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 360mOhm @ 5.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 114W (Tc)
Supplier Device Package I-PAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 26 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 790 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)