NDF10N62ZG
onsemi
Product No:
NDF10N62ZG
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-220FP
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 620V 10A TO220FP
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Base Product Number NDF10
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 750mOhm @ 5A, 10V
Power Dissipation (Max) 36W (Tc)
Supplier Device Package TO-220FP
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 620 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1425 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)