
onsemi
Product No:
NDP6060L
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 60V 48A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.812
2.812
10
2.52225
25.2225
100
2.066915
206.6915
500
1.759533
879.7665
1000
1.483948
1483.948
2000
1.409752
2819.504
5000
1.356752
6783.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±16V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA |
| Base Product Number | NDP6060 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 20mOhm @ 24A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 100W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 60 nC @ 5 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2000 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 5V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 48A (Tc) |