NDPL100N10BG
onsemi
Product No:
NDPL100N10BG
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-220-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 100V 100A TO220
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Operating Temperature 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.2mOhm @ 50A, 15V
Power Dissipation (Max) 2.1W (Ta), 110W (Tc)
Supplier Device Package TO-220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2950 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V, 15V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Ta)