
Texas Instruments
Product No:
NE5532AD
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.292
1.292
10
1.1514
11.514
25
1.09288
27.322
100
0.89756
89.756
250
0.83904
209.76
500
0.741494
370.747
1000
0.58539
585.39
2500
0.546364
1365.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 9V/µs |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Last Time Buy |
| Current - Supply | 8mA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | NE5532 |
| Current - Input Bias | 200 nA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Voltage - Input Offset | 500 µV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 38 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 30 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 10 V |