
Texas Instruments
Product No:
NE5532AP
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.235
1.235
10
1.102
11.02
25
1.04576
26.144
100
0.85899
85.899
250
0.80294
200.735
500
0.709574
354.787
1000
0.560196
560.196
2500
0.522852
1307.13
5000
0.496708
2483.54
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 9V/µs |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 8mA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | NE5532 |
| Current - Input Bias | 200 nA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Voltage - Input Offset | 500 µV |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Current - Output / Channel | 38 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 30 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 10 V |