
Texas Instruments
Product No:
NE5532PSR
Manufacturer:
Package:
8-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7125
0.7125
10
0.6308
6.308
25
0.59242
14.8105
100
0.483645
48.3645
250
0.449236
112.309
500
0.382318
191.159
1000
0.305852
305.852
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 9V/µs |
| Output Type | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 8mA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | NE5532 |
| Current - Input Bias | 200 nA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Voltage - Input Offset | 500 µV |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Current - Output / Channel | 38 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 30 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 10 V |