
TE Connectivity Passive Product
Product No:
NHSA5025RJ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 50W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.4195
7.4195
10
6.954
69.54
25
6.49078
162.2695
40
5.71805
228.722
100
4.94532
494.532
300
4.48172
1344.516
500
4.172628
2086.314
1000
3.863546
3863.546
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | HS, CGS |
| Package | Tray |
| Features | Non-Inductive |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | Solder Lugs |
| Resistance | 25 Ohms |
| Composition | Wirewound |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 50W |
| Package / Case | Axial, Box |
| Product Status | Active |
| Mounting Feature | Flanges |
| Size / Dimension | 2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm) |
| Base Product Number | NHSA50 |
| Coating, Housing Type | Aluminum |
| Height - Seated (Max) | 0.669" (17.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |