
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
NJM2846DL3-18-TE1
Manufacturer:
Package:
TO-252-5
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 800MA TO252-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.577
1.577
10
1.41455
14.1455
25
1.33418
33.3545
100
1.13677
113.677
250
1.06742
266.855
500
0.934002
467.001
1000
0.77388
773.88
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| PSRR | 75dB (1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 800mA |
| Base Product Number | NJM2846 |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-252-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 600 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |