
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
NJM2872BF25-TE1
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5 (MTP5)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.62225
6.2225
25
0.58444
14.611
100
0.4769
47.69
250
0.443004
110.751
500
0.377017
188.5085
1000
0.301616
301.616
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| PSRR | 75dB (1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 150mA |
| Base Product Number | NJM2872 |
| Protection Features | Over Current, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.1V @ 60mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 (MTP5) |
| Current - Quiescent (Iq) | 180 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |