
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
NJM2884ADL3-33-TE1
Manufacturer:
Package:
TO-252-5
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO252-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3965
1.3965
10
1.24735
12.4735
25
1.18408
29.602
100
0.9728
97.28
250
0.90934
227.335
500
0.803586
401.793
1000
0.63441
634.41
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| PSRR | 75dB (1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | NJM2884 |
| Protection Features | Over Current, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 9V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.18V @ 300mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-252-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 300 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |