
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
NJM7812FA
Manufacturer:
Package:
TO-220F
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220F
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8145
1.8145
10
1.62735
16.2735
25
1.53558
38.3895
100
1.308435
130.8435
250
1.22854
307.135
500
1.074982
537.491
1000
0.890692
890.692
2500
0.86925
2173.125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| PSRR | 71dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 1.5A |
| Base Product Number | NJM7812 |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220F |
| Current - Quiescent (Iq) | 6 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |