
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
NJM7815FA
Manufacturer:
Package:
TO-220F
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 15V 1.5A TO220F
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.817
0.817
10
0.73435
7.3435
25
0.6973
17.4325
100
0.57266
57.266
250
0.535306
133.8265
500
0.473062
236.531
1000
0.373464
373.464
2500
0.348564
871.41
5000
0.331142
1655.71
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| PSRR | 70dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 1.5A |
| Base Product Number | NJM7815 |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220F |
| Current - Quiescent (Iq) | 6 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 15V |