
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
NJM78M05FA
Manufacturer:
Package:
TO-220F
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 5V 500MA TO220F
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8455
0.8455
10
0.74195
7.4195
25
0.69692
17.423
100
0.56867
56.867
250
0.5282
132.05
500
0.449521
224.7605
1000
0.359622
359.622
2500
0.325907
814.7675
5000
0.31806
1590.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| PSRR | 80dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | NJM78M05 |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220F |
| Current - Quiescent (Iq) | 6 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |