
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
NJM78M05SDL1-TE1
Manufacturer:
Package:
TO-252-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG LINEAR 5V 500MA TO252-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7885
0.7885
10
0.69255
6.9255
25
0.65056
16.264
100
0.530955
53.0955
250
0.493164
123.291
500
0.41971
209.855
1000
0.335778
335.778
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| PSRR | 80dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | NJM78M05 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.8V @ 500mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-252-3 |
| Current - Quiescent (Iq) | 6 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |