
onsemi
Product No:
NJW0302G
Manufacturer:
Package:
TO-3P-3L
Batch:
-
Description:
TRANS PNP 250V 15A TO3P-3L
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.793
2.793
10
2.5118
25.118
100
2.05808
205.808
500
1.752047
876.0235
1000
1.47763
1477.63
2000
1.403748
2807.496
5000
1.350976
6754.88
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Power - Max | 150 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-3P-3, SC-65-3 |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | PNP |
| Base Product Number | NJW0302 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 30MHz |
| Supplier Device Package | TO-3P-3L |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 500mA, 5A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 75 @ 3A, 5V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 250 V |