
Amphenol Anytek
Product No:
NL06108200G0G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
NL-3.5-2*3P GREY(RAL7035/D) WI
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8905
1.8905
10
1.42785
14.2785
25
1.32354
33.0885
50
1.18997
59.4985
100
1.160995
116.0995
250
1.015854
253.9635
500
0.928796
464.398
1000
0.841719
841.719
5000
0.740136
3700.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Gray |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | NL |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 5.5 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Levels | 2 |
| Insulation Height | 0.520" (13.20mm) |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 9-10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | NL |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |