
Amphenol Anytek
Product No:
NL12105200G0G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
NL-3.5-2*6P GREEN WITHOUT FLANGE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.211
3.211
10
2.4472
24.472
25
2.29216
57.304
50
2.03737
101.8685
100
1.9931
199.31
250
1.83806
459.515
500
1.660904
830.452
1000
1.472662
1472.662
5000
1.384074
6920.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | NL |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 5.5 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Levels | 2 |
| Insulation Height | 0.520" (13.20mm) |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 9-10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | NL |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 12 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |