
onsemi
Product No:
NLV74HC04ADR2G
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 6CH 1-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.6175
6.175
25
0.57988
14.497
100
0.43947
43.947
250
0.373996
93.499
500
0.355319
177.6595
1000
0.271158
271.158
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74HC04 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 1.5V ~ 4.2V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 13ns @ 6V, 50pF |