
Sullins Connector Solutions
Product No:
NPPC031KFXC-RC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HDR 3POS 0.1 GOLD SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6745
0.6745
10
0.589
5.89
100
0.485735
48.5735
500
0.42237
211.185
1000
0.34846
348.46
5000
0.306223
1531.115
10000
0.305045
3050.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Style | Board to Board |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Top or Bottom Entry |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.280" (7.10mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | NPPC031 |
| Insulation Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |