
Amphenol Anytek
Product No:
NR04110000G0G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
NR-3.5 2*2P BLACK WITHOUT FLANGE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.43985
4.3985
25
0.37658
9.4145
50
0.33858
16.929
100
0.331455
33.1455
250
0.282112
70.528
500
0.267995
133.9975
1000
0.23978
239.78
5000
0.187596
937.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | NR |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 5.5 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Levels | 2 |
| Insulation Height | 0.394" (10.00mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | NR |
| Contact Tail Length | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -45°C ~ 65°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |