
Amphenol Anytek
Product No:
NR06110000G0G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
NR-3.5 2*3P BLACK , THT TYPE , 1
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8075
0.8075
10
0.4408
4.408
25
0.32908
8.227
50
0.29336
14.668
100
0.287565
28.7565
250
0.25308
63.27
500
0.23009
115.045
1000
0.207081
207.081
5000
0.155306
776.53
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | NR |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 5.5 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free |
| Number of Levels | 2 |
| Insulation Height | 0.394" (10.00mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |