
Taiyo Yuden
Product No:
NRH2410T2R2MN
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 2.2UH 970MA 180MOHM SM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1995
0.1995
10
0.1767
1.767
25
0.15732
3.933
50
0.13376
6.688
100
0.11799
11.799
250
0.108186
27.0465
500
0.098344
49.172
1000
0.082612
82.612
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiyo Yuden |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | NR, H Type |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 2.2 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Not For New Designs |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm) |
| DC Resistance (DCR) | 180mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 970 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 120°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 77MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 1.29A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |