
Sullins Connector Solutions
Product No:
NRPN022MAMP-RC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER SMD 4POS 2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.3458
3.458
100
0.28519
28.519
500
0.24795
123.975
1000
0.204554
204.554
5000
0.179759
898.795
10000
0.179075
1790.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | Board Guide |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 150V |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | - |
| Insulation Height | 0.059" (1.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | NRPN022 |
| Insulation Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.141" (3.60mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |