
Sullins Connector Solutions
Product No:
NRPN022PARN-RC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 4POS 2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
10
0.3705
3.705
25
0.31768
7.942
50
0.26999
13.4995
100
0.25935
25.935
250
0.232864
58.216
500
0.222281
111.1405
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 150V |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.157" (4.00mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | NRPN022 |
| Insulation Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.110" (2.79mm) |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.141" (3.60mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |