
Sullins Connector Solutions
Product No:
NRPN031PARN-RC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 3POS 2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.2774
2.774
25
0.23788
5.947
50
0.20235
10.1175
100
0.19437
19.437
250
0.174572
43.643
500
0.16663
83.315
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 150V |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.079" (2.00mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | NRPN031 |
| Insulation Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.110" (2.79mm) |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.141" (3.60mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |