
Sullins Connector Solutions
Product No:
NRPN051PAEN-RC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2565
0.2565
10
0.24605
2.4605
25
0.21128
5.282
50
0.17955
8.9775
100
0.172425
17.2425
250
0.154888
38.722
500
0.147839
73.9195
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 150V |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.079" (2.00mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | NRPN051 |
| Insulation Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
| Number of Positions | 5 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.110" (2.79mm) |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.331" (8.40mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.141" (3.60mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |