
Taiyo Yuden
Product No:
NRS4012T2R2MDGJV
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.9A 72 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
10
0.3458
3.458
25
0.30248
7.562
50
0.25916
12.958
100
0.237595
23.7595
250
0.21603
54.0075
500
0.203072
101.536
1000
0.155544
155.544
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiyo Yuden |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | NR, S Type |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 2.2 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Not For New Designs |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 72mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 1.9 A |
| Height - Seated (Max) | 0.047" (1.20mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 70MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 1.65A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |