NRVBA1H100T3G
onsemi
Product No:
NRVBA1H100T3G
Manufacturer:
onsemi
Package:
SMA
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA
User Guide
Mfr onsemi
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Product Status Obsolete
Base Product Number NRVBA1
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package SMA
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 760 mV @ 1 A