NS6A28AFT3G
Littelfuse Inc.
Product No:
NS6A28AFT3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
SMA-FL
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMA-FL
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Type Zener
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-221AC, SMA Flat Leads
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 500W
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency 590pF @ 1MHz
Supplier Device Package SMA-FL
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V (Max)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.2A