NSS1C201MZ4T1G
onsemi
Product No:
NSS1C201MZ4T1G
Manufacturer:
onsemi
Package:
SOT-223 (TO-261)
Batch:
Datasheet:
Description:
TRANS NPN 100V 2A SOT223
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1034
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Power - Max 800 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Active
Transistor Type NPN
Base Product Number NSS1C201
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Frequency - Transition 100MHz
Supplier Device Package SOT-223 (TO-261)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 180mV @ 200mA, 2A
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 500mA, 2V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 100 V