NSS20101JT1G
onsemi
Product No:
NSS20101JT1G
Package:
SC-89-3
Description:
TRANS NPN 20V 1A SC89-3
Payment:
In Stock : 132
Package Tape & Reel (TR)
Power - Max 300 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-89, SOT-490
Product Status Active
Transistor Type NPN
Base Product Number NSS20101
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Frequency - Transition 350MHz
Supplier Device Package SC-89-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 220mV @ 100mA, 1A
Current - Collector (Ic) (Max) 1 A
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 200 @ 100mA, 2V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 20 V