NSS20201LT1G
onsemi
Product No:
NSS20201LT1G
Package:
SOT-23-3 (TO-236)
Description:
TRANS NPN 20V 2A SOT23-3
Payment:
In Stock : 10495
Package Tape & Reel (TR)
Power - Max 460 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status Active
Transistor Type NPN
Base Product Number NSS20201
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Frequency - Transition 150MHz
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 100mV @ 200mA, 2A
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 200 @ 500mA, 2V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 20 V