NSS60600MZ4T1G
onsemi
Product No:
NSS60600MZ4T1G
Package:
SOT-223 (TO-261)
Description:
TRANS PNP 60V 6A SOT223
Payment:
In Stock : 6018
Package Tape & Reel (TR)
Power - Max 800 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Active
Transistor Type PNP
Base Product Number NSS60600
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Frequency - Transition 100MHz
Supplier Device Package SOT-223 (TO-261)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 350mV @ 600mA, 6A
Current - Collector (Ic) (Max) 6 A
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 1A, 2V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 60 V