NSV60200LT1G
onsemi
Product No:
NSV60200LT1G
Package:
SOT-23-3 (TO-236)
Description:
TRANS PNP 60V 2A SOT23-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2970
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Package Tape & Reel (TR)
Power - Max 460 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status Active
Transistor Type PNP
Base Product Number NSV60200
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Frequency - Transition 100MHz
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 220mV @ 200mA, 2A
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 150 @ 500mA, 2V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 60 V