
onsemi
Product No:
NSVBAS116LT3G
Manufacturer:
Package:
SOT-23-3 (TO-236)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 75V 200MA SOT23-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4085
0.4085
10
0.304
3.04
100
0.18962
18.962
500
0.129732
64.866
1000
0.099788
99.788
2000
0.089813
179.626
5000
0.084816
424.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | NSVBAS116 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 (TO-236) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 3 µs |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 nA @ 75 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 75 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25 V @ 150 mA |