Home / Single Diodes / NSVR02HL40MX2WT5G
NSVR02HL40MX2WT5G
onsemi
Product No:
NSVR02HL40MX2WT5G
Manufacturer:
onsemi
Package:
2-X2DFNW (1x0.6)
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE SCHOTT 40V 200MA 2-X2DFNW
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 8000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Package / Case 2-XDFN
Product Status Active
Capacitance @ Vr, F 2pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package 2-X2DFNW (1x0.6)
Reverse Recovery Time (trr) 4 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 40 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) 200mA
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 100 mA